Od początku bieżącego roku, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, pracodawcy wysyłający pracowników do lub z tego państwa nie korzystają już z praw wynikających z unijnej swobody świadczenia usług i swobody przepływu osób, co wpływa na zmniejszenie mobilności zatrudnienia pomiędzy UK i UE. Co dokładnie oznacza to dla delegujących przedsiębiorców i czy będzie wiązało się z dodatkowymi utrudnieniami?
Praca świadczona na odległość nie wyklucza możliwości zaistnienia mobbingu, aktów molestowania i molestowania seksualnego. Telepracownik i pracownik zdalny mogą „na równi” z pracującymi w biurze stać się ofiarami zachowania sankcjonowanego na gruncie prawa pracy. W takim przypadku działania i narzędzia wymierzone przeciwko innemu pracownikowi będą dostosowane do specyfiki pracy na odległość.
Autorką tekstu jest Natalia Nawrocka
Tarcza 4.0 doprecyzowuje zasady pracy zdalnej. I bez tych przepisów pozycja pracodawcy w stosunku pracy daje konkretne narzędzia kontroli nad pracownikiem zdalnym. Pozazakładowe świadczenie pracy nie musi oznaczać spadku wydajności załogi, nie oznacza też zmian w obowiązkach pracodawcy dotyczących czasu pracy. Zatrudniający w każdym przypadku może gospodarować czasem, w którym pracownik pozostaje do jego dyspozycji i rozliczać go ze zleconych czynności. Ułatwieniem, w ograniczonym co prawda zakresie, może być stosowanie różnych form monitoringu „zdalnego”.
Autorkami tekstu są: Natalia Nawrocka i Agnieszka Sagan-Jeżowska, radca prawny, specjalistka ochrony danych osobowych w zespole Commercial kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski.
Wczoraj ogłoszono kolejne obszary zwolnione spod ograniczeń w prowadzeniu działalności. Podobnie jak przy poprzednich etapach rozluźniania obostrzeń, obowiązywać będzie specjalny sanitarny rygor, dostosowany do specyfiki danej branży. Powrót do funkcjonowania m.in. instytucji kultury, w tym kin i teatrów, stanowi IV i ostatni etap odmrażania gospodarki.
Współautorką tekstu jest Natalia Nawrocka
Kodeks pracy ani akty prawne wydane w związku z epidemią COVID-19 nie przewidują wprost uprawnienia pracodawcy do badania temperatury pracownikom. Prezes UODO wydał jednoznaczne stanowisko z 5 maja br. W opinii PUODO, pracodawca nie może dokonywać pomiarów, jeśli nie ma w tej sprawie oparcia w rozstrzygnięciu organu sanitarnego. Oznacza to jeszcze większą dezorientację pracodawców przy organizowaniu powrotu do biur po społecznej samoizolacji.
Autorkami wpisu są: Natalia Nawrocka i Agnieszka Sagan-Jeżowska
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.