Uchwalony przez Sejm projekt ustawy znacznie upraszcza procedury zatrudniania w Polsce cudzoziemców spoza UE/EOG. Jedną ze zmian będzie również modyfikacja zasad zatrudniania pracowników na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy, w tym okresu, w którym cudzoziemiec może wykonywać pracę na tej podstawie.
Do Sejmu wpłynął projekt przepisów, dzięki którym pracodawcy będą mogli sprawdzać certyfikaty covidowe i weryfikować stan zdrowia pracowników. Nie wszystkie przewidziane w projekcie mechanizmy są jednak przejrzyste, a ich zastosowanie może powodować pewne trudności. Co się zmieni i jakie będą skutki tych zmian?
Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 17 listopada 2021 r. zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Istnieje zatem duża szansa, że w nadchodzących tygodniach możemy się spodziewać jego aktualizacji. Projekt ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii i został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 18 października 2021 r.
Pierwszy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli ustawy o ochronie sygnalistów, opublikowany został 18 października br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W myśl nowych przepisów na przedsiębiorców nałożone zostaną nowe obowiązki. Niektórzy będą musieli dostosować się do nich jeszcze w tym roku.
Do 17 grudnia 2021 r. Polska jest zobowiązana implementować dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej, nazywaną też dyrektywą o sygnalistach.
Oznacza to, że pracodawcy powinni przygotować się na podjęcie dodatkowych obowiązków przewidzianych dyrektywą.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.