Przed nami gruntowne zmiany w prawie pracy. 17 maja rząd przyjął jedną z największych od lat i długo oczekiwaną przez pracodawców nowelizację Kodeksu pracy. Ma ona wprowadzić na stałe przepisy określające zasady pracy zdalnej, zastępujące przepisy o telepracy oraz aktualnie obowiązujące regulacje wynikające z przepisów covidowych. Zmienia również regulacje o kontroli pracowników na obecność alkoholu i substancji psychoaktywnych.
23 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie ustawa o obronie Ojczyzny, zastępująca dotychczasową ustawę o powszechnym obowiązku obrony. Coraz większe zainteresowanie – w szczególności niezawodową służbą wojskową – powoduje, że pracodawcy zwracają uwagę na to, jakie mają prawa i obowiązki w stosunku do pracowników powołanych do takiej służby.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, zakładający wsparcie dla osób przekraczających granicę RP w związku z trwającym konfliktem zbrojnym. Projekt zakłada znaczne uproszczenia w zakresie prawa do pobytu i pracy w Polsce oraz przewiduje objęcie obywateli Ukrainy m.in. świadczeniami opieki zdrowotnej. Obecnie projekt procedowany jest przez Sejm.
W dniu 28 lutego 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z zapowiedziami rządu duża część dotychczasowych obostrzeń została zniesiona, a niektóre zostały zmodyfikowane, aby dostosować restrykcje do obecnej sytuacji epidemicznej.
Wczoraj (27 stycznia 2022 r.) na stronie internetowej Sejmu został opublikowany zapowiadany od kilku tygodni kolejny projekt ustawy dotyczącej kontrowersyjnej, zdaniem niektórych, tematyki, jaką jest uzyskiwanie przez pracodawców informacji na temat tego, czy pracownicy są zakażeni koronawirusem. Co z niego wynika dla pracodawców i pracowników?
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.