W 2016 roku wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy zawierają niejasności, co zapowiada trudności w ich stosowaniu. Należy oczekiwać dalszych zmian, które umożliwią ich właściwą interpretację. Wiele jednak wskazuje, że w tym roku rewolucyjnych zmian będzie znacznie więcej.
Zmiany w urlopach rodzicielskich
Od 2 stycznia br. obwiązują nowe zasady dotyczące prawa do korzystania przez pracowników z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich ojcowskich i wychowawczych. Jednym z nowych rozwiązań jest możliwość wykorzystania przez rodziców nawet 16 tygodni urlopu rodzicielskiego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia. Z kolei rodzice, którzy postanowią łączyć urlop rodzicielski z pracą dla swojego pracodawcy – w wymiarze nie wyższym niż połowa etatu – skorzystają z wydłużenia okresu takiego urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu, jednak nie dłużej niż do 65 tygodni (68 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka). W obu przypadkach pracownicy są objęci ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca może odmówić zgody na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze tylko wtedy, gdy nie jest to możliwe ze względu na organizacje lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Umowy o pracę na nowych zasadach
Od 22 lutego br. będą obowiązywać nowe zasady zawierania i wypowiadania umów o pracę na czas określony. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Przekroczenie dopuszczalnego okresu zatrudnienia lub łącznej liczby umów prowadzi do uznania, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Powyższa zasada nie dotyczy umów, które zostały zawarte:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji
- gdy obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy uzasadniają zawarcie danej umowy na czas określony w celu zaspokojenia rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym i jest niezbędnie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy
W tym ostatnim przypadku pracodawca ma obowiązek zawiadomić właściwego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu takiej umowy o pracę, wraz ze wskazaniem przyczyn jej zawarcia, w terminie pięciu dniu roboczych od dnia jej zawarcia. Wymienione umowy muszą określać cel lub okoliczności ich zawarcia, przez zamieszczenie informacji o przyczynach obiektywnie uzasadniających zawarcie takiej umowy.
Umowy trwające w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą wymagać uzupełnienia ich w okresie trzech miesięcy następujących po tej dacie, czyli do 22 maja 2016 r., o informacje określające cel lub okoliczności zawarcia umowy, jeżeli zostały zawarte w wymienionych powyżej okolicznościach.
Dotychczasowy staż pracy u danego pracodawcy będzie liczony inaczej na potrzeby kwalifikacji umowy – zgodnie z zasadą 3/33, a inaczej na potrzeby określenia długości okresu wypowiedzenia. Przepisy wprowadzające nowelizację wyjaśniają sposób zaliczania stażu.
Co z okresem wypowiedzenia?
Zgodnie z nowymi przepisami okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony będzie taki sam,
jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony:
- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy
- jeden miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy
- trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata
Ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny
Od 22 lutego br. będzie możliwe ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny, jeżeli jest on zatrudniony:
- do wykonywania innej pracy
lub
- do wykonywania tej samej pracy po upływie co najmniej trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę
Powyższym zagadnieniom poświęcone będą szkolenia, jakie poprowadzimy 27 stycznia i 16 lutego. Oba odbędą się w siedzibie naszej kancelarii. Zapraszamy do rejestracji!
Polecamy też naszą broszurę pt. Co nowego w prawie w 2016 roku. Jest to przegląd wybranych zmian w przepisach oraz ich skutków dla biznesu. Publikacja zawiera komentarze i analizy zebrane z punktu widzenia tego, co naszym zdaniem może być dla Państwa ważne w rozpoczętym właśnie roku. Staraliśmy się przedstawić zagadnienia z różnych obszarów prawa oraz te dotyczące wybranych sektorów. Mamy nadzieję, że zebrane informacje będą dla Państwa przydatne.
Tu można pobrać broszurę>>>
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.