Rząd 20 lipca opublikował najnowszy, a zarazem finalny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, wdrażającej dwie unijne dyrektywy: tzw. dyrektywę work-life balance1 oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE2. Narzucony Polsce przez UE termin na wdrożenie dyrektyw jest wyjątkowo krótki: upływa odpowiednio już 1 i 2 sierpnia. Jednak czy zostanie dotrzymany?
Chociaż polski projekt nowelizacji zakłada, że planowane przepisy będą obowiązywać już od początku sierpnia, to – biorąc pod uwagę harmonogram prac sejmu i zbliżającą się przerwę w obradach, trwającą od 6 sierpnia do połowy września – wyznaczony nam termin najpewniej nie zostanie dotrzymany i projekt trafi do Sejmu dopiero po wakacjach. Projektując przepisy, rząd nie uwzględnił licznych postulatów m.in. organizacji przedsiębiorców i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczących wydłużenia vacatio legis nawet do kilku miesięcy. Jeżeli Sejm i Senat zaakceptują jednak tak krótki, według aktualnego brzmienia kilkudniowy termin wdrożenia, pracodawcy będą mieli niezwykle mało czasu na zapoznanie się z nowymi wymogami oraz zmianę wewnętrznych regulacji i procedur tak, aby dostosować je do najnowszych wymogów.
Zmiany w nowej wersji projektu
W stosunku do poprzedniej wersji projektu, nowa zakłada tylko jedną zmianę dotyczącą planowanych uprawnień i obowiązków w zakresie prawa pracy. Odnosi się ona do prawa do 5 dni wolnych na opiekę nad bliską osobą, z których skorzystanie przez pracownika zostało ułatwione. W obecnym brzmieniu przepisów urlop opiekuńczy przysługuje pracownikowi w razie potrzeby sprawowania opieki nad osobą najbliższą lub udzielenia jej wsparcia z poważnych względów medycznych. Dotychczas warunkiem skorzystania z takiego urlopu miało być wystąpienie sytuacji, wymagających „znacznej opieki lub znacznego wsparcia” ze strony pracownika dla osoby najbliższej. W wyniku wprowadzonej zmiany skorzystanie z urlopu będzie więc, z perspektywy pracownika, łatwiejsze i nie będzie wymagać szczegółowego uzasadnienia.
Pozostałe uprawnienia bez zmian
Zgodnie z wdrażanymi dyrektywami, projektowane przepisy zakładają również wdrożenie szeregu nowych uprawnień dla pracowników między innymi w zakresie urlopów i warunków pracy związanych z rodzicielstwem i opieką nad bliskimi. Ponadto, poszerzają obowiązek informacyjny względem pracowników oraz katalog obowiązkowych elementów umów o pracę oraz zasad ich wypowiadania, w tym umów terminowych. Poza jedną wspomnianą poprawką, pozostałe planowane przepisy nie uległy w nowym projekcie zmianie.
Autorką tekstu jest Magdalena Zgłobica.
1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105).
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.