Uchwalony przez Sejm projekt ustawy znacznie upraszcza procedury zatrudniania w Polsce cudzoziemców spoza UE/EOG. Jedną ze zmian będzie również modyfikacja zasad zatrudniania pracowników na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy, w tym okresu, w którym cudzoziemiec może wykonywać pracę na tej podstawie.
Przepisy projektu ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, uchwalonego przez Sejm i oczekującego na podpis Prezydenta, zakładają istotne modyfikacje obecnych przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców oraz upraszczają procedury związane z ubieganiem się o zezwolenie na pobyt.
Najważniejszą zmianą przewidzianą przez nowe przepisy jest wydłużenie okresu wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do 24 miesięcy i odejście od obecnie obowiązującego okresu „6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy”. Uproszczona procedura legalizacji pracy będzie w dalszym ciągu dotyczyć obywateli 6 państw (Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina). Wydłużeniu ulegnie również termin na powiadomienie powiatowego urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia – obecnie powiadomienie musi być złożone w dniu rozpoczęcia pracy, po nowelizacji termin wyniesie 7 dni od tej daty.
Pozostałe zmiany przewidziane przez nowe przepisy dotyczą głównie procedury wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i legalizacji pobytu. Przykładowo, nowelizacja znosi wymóg posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania i posiadania źródła dochodu do uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz wprowadza termin na wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, wynoszący 60 dni.
Zmodyfikowane przepisy wprowadzają również uproszczenie w procedurze uzyskania Karty Polaka - cudzoziemiec będzie mógł otrzymać ten dokument również w przypadku, gdy Kartę Polaka posiada jego rodzic lub jeden z dziadków.
Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.